Nie na wszystkich pływalniach jest wymóg noszenia czepka oraz większość osób nie przepada za używaniem go, ale czepek po prostu warto mieć, ponieważ nie tylko pozwala utrzymać higienę na basenie, ale chroni także włosy i uszy. Więc jaki czepek wybrać? Przede wszystkim wysokiej jakości oraz dobrany do naszych potrzeb.

Dlaczego warto mieć czepek?

W użytkowaniu czepka chodzi nie tylko o to, by wypadające włosy nie zanieczyszczały filtrów basenowych, ale przede wszystkim, o nasze zdrowie.

 • Czepek pozwala utrzymać włosy w ładzie dużo skuteczniej niż spinki i gumki. Dotyczy to w szczególności osób posiadających długie włosy. Zakładając czepek mamy lepsza kontrolę nad włosami, które nie utrudniają pływania – nie wpadają w oczy i do buzi.

 • W okresie jesienno-zimowym korzystając z czepków jesteśmy mniej narażeni na infekcje i owiania, gdyż po wyjściu z wody włosy nie są na tyle mokre,by ich nie dosuszyć i ryzykować tym samym, że nie zrobiliśmy tego zbyt dokładnie, co mogłoby skutkować przeziębieniem po wyjściu na zewnątrz.

 • Czepek chroni włosy nie tylko przed wilgocią, ale również wysuszeniem i uszkodzeniem, z racji stosowania na basenach chloru i innych chemicznych środków.

 • Pływalnie, na których czepki są obowiązkowe, nie mają problemu z utrzymaniem higieny. Włosy nie przedostają się do mechanizmów filtrujących wodę i ich nie zapychają.

 • Przede wszystkim czepek powinien chronić uszy. Dzięki czemu unikamy efektu szumienia w uszach oraz stanów zapalnych.

 • Dzięki czepkom kształt naszego ciała jest bardziej opływowy i tym samym zmniejszają opór wody co przekłada się na szybkość pływania.

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie czepka. Przy wyborze należy szczególną uwagę zwrócić na materiał z jakiego został on wykonany. Gdyż to on ma wpływ na wytrzymałość, komfort użytkowania oraz stopień ochrony przed wodą i chlorem.

Czepki neoprenowe – neopren kojarzy się głównie z odzieżą do nurkowania i innych sportów wodnych. Jest to po prostu syntetyczna guma, a jej największą cechą charakterystyczną jest to, że czepki tego rodzaju utrzymują cienką warstwę wody blisko ciała. To bariera ochronna, która przyczynia się do komfortu cieplnego. Czepki neoprenowe niwelują uczucie „ciągnięcia” włosów.

Czepki poliestrowe – cechuje je duża wytrzymałość i odporność na chlor, nie chronią przed dostępem wody do skóry. Ich wielkim plusem jest to, że nie powodują efektu ciągnięcia” włosów, niestety ich poziom elastyczności jest dość niski.

Czepki – lycra – charakteryzują się dużą elastycznością i wytrzymałością (podobnie jak w przypadku czepków z silikonu i te mogą służyć użytkownikowi przez wiele lat). Bardzo łatwe w zdejmowaniu i zakładaniu, gdyż są bardzo rozciągliwe. Jednak jako materiał lycra nie chroni tak dobrze przed wodą.

Czepki silikonowe – bardzo popularne wśród pływaków zawodowych jak i rekreacyjnych. Silikon na tle innych materiałów wykorzystywanych do produkcji czepków jest znany z tego, że wyróżnia się większą solidnością i wytrzymałością. Inwestując w dobrej jakości czepek silikonowy to zapewnienie sobie produktu, który będzie nam długo służył. Duża łatwość w zdejmowaniu i zakładaniu, nie ma ciągnięcia” włosów. Wybierając czepek silikonowy unikniemy tzw. zmarszczek czepka” dzięki temu, że sporo modeli posiada cieńszą warstwę w górnej części głowy. Pomocny w ochronie przed chlorem.

Czepki lateksowe – są cieńsze niż silikon, ale za to mniej rozciągliwe. Lżejsze niż sylikonowe, dają uczucie większego komfortu, można ich używać przy wyższych temperaturach. Niestety jednak dają efekt ciągnięcia” włosów, a to minus tego produktu. Plusem jest natomiast to, że dobrze chronią przed działaniem chloru.

Czepki gumowe – pochodna lateksu – podobne właściwości co do czepków lateksowych, ale niestety mniej rozciągliwe, z to cieńsze niż lateks.

Na budowę czepka szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które mają długie włosy i te, którym zależy na ochronie uszu. W przypadku długich włosów powinniśmy wybrać modele materiałowe, które są rozciągliwe, łatwo się zdejmują i zakładają lub też takie ze specjalnie przedłużonym tyłem. A jeśli chcemy, zakryć całe uszy to do wyboru mamy kilka opcji: modele zapinane pod brodą, modele z wydłużonymi bokami lub wykończone paskiem silikonu, który zapobiega zsuwaniu się czepka z głowy.

Jak dobrać?

Po zapoznaniu się z rodzajami czepków ze względy na różnorodność materiałów, z których są wykonane należy zadać sobie kilka podstawowych pytań dzięki którym określimy, jaki typ czepka będzie dla nas najbardziej odpowiedni:

 1. Jak często uprawiam sporty wodne?
  – Jeśli często, należy wybrać czepek z bardziej wytrzymałego materiału np. Sylikonu.

 2. Czy materiał z którego wykonany jest czepek będzie mnie uczulał?
  – Najczęściej spotykane to uczulenie na lateks – wtedy korzystamy z czepków materiałowych bądź sylikonowych.

 3. Czy temperatura wody, w której pływam ma znaczenie przy wyborze czepka?
  – Tak. Podczas korzystania z basenów, na których panuje wysoka temperatura lepiej wybrać czepki z lżejszych materiałów (Lycra), które charakteryzują się większą oddychalnością. Jeśli natomiast pływamy w chłodnej wodzie np. na otwartej doradzamy czepek neoprenowy. Przy naprawdę niskich temperaturach można zabezpieczyć się jeszcze dokładając czepek wykonany z silikonu lub lateksu.

NASZA KOLEKCJA