Po lecie przyszła jesień a zaraz za nią przytupie zima, ale nie rezygnujmy z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Wybierzmy się na basen…z koleżanką, całą paczką, rodzinnie czy na randkę (?) Pływanie to jeden z ulubionych sposobów spędzania aktywnie czasu przez Polaków. Regularne odwiedzanie basenu pozwala nie tylko poprawić wydolność organizmu i poprawić pracę organów, ale i zadbać o atrakcyjny wygląd. Zamiast więc siedzieć kolejny wieczór w domu przed komputerem czy TV, lepiej wybrać się na basen minimum 2-3 razy w tygodniu. Zanim jednak ruszymy na najbliższą pływalnię spakujmy się!

Pieniądze i legitymacja
Sprawa oczywista. Pieniądze i legitymacja (szkolna, studencka). Przyjemność pływania jest niestety płatna, ale uczniom i studentom przysługują zniżki, oczywiście za okazaniem odpowiedniej legitymacji.

Klapki i okulary pływackie
To jedne z podstawowych rzeczy (niezależnie od wieku, czy płci). Klapki muszą dobrze trzymać się na stopach, by zachować bezpieczeństwo chodzenia po mokrych płytkach czy schodach. Warto też wybrać sobie jakiś nietypowy wzór lub kolor, by z łatwością rozpoznać swoje obuwie wśród cudzych par.
Dobrze jest zaopatrzyć się w okulary do pływania. Chlorowana, basenowa woda może podrażniać nasze oczy, co może skutkować ich pieczeniem i zaczerwienieniem. Okulary powinny być dopasowane, aby nie przepuszczały wody, a zbyt ciasno zapięte będą powodować ból okolic oczu.

Strój kąpielowy i czepek

Strój kąpielowy jak i czepek powinny być dopasowane do nas jak i naszych potrzeb, warto więc przed zakupem je przymierzyć. Postawmy zatem na komfort użytkowania i wybierzmy taki rozmiar, by nic nas nie uwierało w newralgicznych miejscach, tj, w kroku oraz pod pachami (w strojach jednoczęściowych). Powinniśmy pamiętać, że zbyt luźne majtki, spodenki czy kąpielówki mogą spaść podczas ewentualnych skoków do wody, tak jak zbyt luźny czy źle dobrany stanik -chyba nie chcemy aby coś nam wyskoczyło przed publiką. 😉
Kolej na czepek – teoretycznie można się bez niego obejść, ale niestety tylko teoretycznie. W praktyce natomiast noszenie czepka na basenie zapewnia nam odpowiednią higienę. Ponadto nakładając czepek, dbamy o pływalnię, ponieważ nasze włosy nie będą zatykać filtrów przepuszczających wodę. Czepek również musi dawać nam poczucie komfortu, nie może być ani za ciasny (może wywołać ból głowy lub uszy) ani za luźny, ponieważ będzie nam się zsuwał i spadał przez co nie będzie spełniał swojej funkcji, a co dodatkowo będzie nas frustrowało podczas pływania.

Ręcznik, reklamówka

Obowiązkowo należy zabrać ze sobą ręcznik, lub nawet dwa – jeden do ciała i włosów drugi duży kąpielowy do okrycia się po wyjściu z wody, gdy np. chcemy udać sie do sauny.
Dobrym pomysłem okaże się zabranie ze sobą plastikowej reklamówki, bądź worka na przemoczony strój kąpielowy i klapki. Dzięki czemu nie zamoczymy innych rzeczy w torbie.

Suszarka i grzebień
Jeśli jesteśmy posiadaczami krótkiej fryzury nie musimy się martwić o suszenie włosów, natomiast jednak osobom z długimi włosami poleca się zabranie suszarki do włosów. Ponieważ nie zawsze na basenach są ogólnodostępne suszarki, bądź też będziemy musieli swoje odczekać w kolejce do takiej, zatem warto mieć własny sprzęt. Długie włosy warto też rozczesać grzebieniem o szerokich zębach, by ich nie uszkodzić.

Kosmetyki do kąpieli
Po skorzystaniu z basenu trzeba zmyć ze siebie pozostałości chlorowanej wody. Zabierzmy zatem żel pod prysznic i szampon do włosów. Tradycyjne mydło może się wyślizgiwać i nie będziemy mieć go gdzie odłożyć pod basenowym prysznicem, a w dodatku rozmoczone mydło będzie sprawiało nam trudności w spakowaniu się po basenie. Dla osób, które nie chcą brać ze sobą z byt dużej ilości kosmetyków można zaopatrzeć sie w żel 3 w 1- szampon, żel pod prysznic i do twarzy.

Mała ściąga od Miraggio:
1. W torbie powinny znaleźć się:

  • klapki na zmianę,
  • ręcznik/i,
  • strój kąpielowy,
  • czepek,
  • okulary pływackie,
  • kosmetyki pod prysznic, grzebień o szerokich ząbkach,
  • suszarka (choć na dobrych basenach są one ogólnodostępne),
  • worek / reklamówka na mokre rzeczy.

2. Drobne pieniądze oraz legitymacja.
3. Strój luźny, ale ciepły i dostosowany do pogody.
4. Nakrycie głowy.
5. Obowiązkowo krem ochronny do twarzy.
6. Dobry humor. 😉